مروری بر عملکرد و مشخصات لیزرهای حکاکی | لیزرهای حکاکی چگونه کار می کنند؟

امتیاز بدهید به این post
لیزر حکاکی به دلیل تسریع روند انجام عملیات حکاکی روی فلز ، چوب و سایر سطوح ، از تنوع بسیار گسترده ای برخوردار است. دستگاه حکاکی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بهترین انواع این دستگاه ها نوع لیزری آنهاست که با استفاده از لیزر بارکد مشخصات فنی قطعات و … را روی سطوح مختلف مانند فلزات حک می کند.
وقتی می خواهید یکبار یا یک میز پر از اجزا با یک لیزر حک کنید. دستگاه حکاکی با تنظیمات کار و پردازش آسان و قابلیت علامت گذاری دقیق می تواند گزینه ایده آل برای نیازها باشد.

حکاکی بر روی اجسام مختلف

در حال حاضر شما می توانید انواع ماشین های حکاکی مانند دستگاه های حکاکی لیزری را ببینید .که حکاکی بر روی سطوح مختلف از جمله چوب ، شیشه ، سنگ ، پلاستیک ، پارچه با سرعت بسیار بالا را دارد. و همچنین فلزات روکش شده نیز قابل انجام می باشد.
 برای حکاکی اجسام با دستگاه لیزر استفاده می شود. “علامت گذاری لیزر” برای علامت گذاری یا علامت گذاری قطعات و مواد با پرتو لیزر استفاده می شود. دستگاه حکاکی توانایی حکاکی روی انواع مواد فلزی و غیر فلزی در صنایع مختلف را دارد.

دستگاه لیزر حکاکی

دستگاه حکاکی لیزری چیست؟

دستگاه های حکاکی لیزری توسط مهندسان ، هنرمندان و طراحان برای انجام کارهایی مانند تولید ابزارهای مختلف و نمونه سازی استفاده می شود. دستگاه های حکاکی لیزری توسط یک پرتو بسیار باریک محدود می شوند .تا بتوانند اجزای مختلف را برش یا سوراخ کنند.
 دستگاه های حکاکی لیزری (که به آنها دستگاه برش لیزری نیز گفته می شود) همچنین توسط رایانه ها کنترل می شوند. به عنوان مثال ، اگر شخصی پس از انجام طراحی در نرم افزارهای گرافیکی طرحی را در ذهن داشته باشد ، می تواند طرح را به دستگاه لیزر ارسال کرده و به صورت خودکار برش خورده دریافت کند. هنگامی که ماده ای به دستگاه منتقل می شود. دستگاه توسط پرتو محدود می شود و ضخامت کم شروع به برش و حکاکی روی طرح می کند . که به صورت خودکار و بسیار تمیز انجام می شود.

انواع دستگاه لیزر حکاکی

توجه داشته باشید که بسته به نوع مواد کدام دستگاه را می خواهید انتخاب و آماده کنید. دستگاه لیزر فیبر توانایی حکاکی انواع مواد فلزی و برخی از انواع غیر فلزات را دارد. دستگاه لیزر CO2 قادر به حکاکی بر روی انواع مواد غیر فلزی است. از مزایای استفاده از دستگاه می توان به کیفیت ، سرعت ، دقت ، دوام حکاکی ، سهولت استفاده از دستگاه و هزینه کم تولید اشاره کرد.
لازم به ذکر است که با نصب چرخشی بر روی دستگاه های حکاکی ، می توان قطعات دایره ای و گرد را حک کرد. چرخش قطعه توسط چرخشی که بر روی دستگاه حکاکی نصب شده است . امکان حکاکی لیزری قطعات را فراهم می کند.
دستگاه حکاکی لیزری برای موادی مانند کاغذ ، مقوا ، چوب ، لاستیک ، پارچه ، چرم ، جیر ، سنگ ، پلکسی گلاس قابل استفاده است. و همچنین بر روی کاشی ، شیشه ، آلومینیوم ، آینه ، چند سبک ، طلا ، نقره ، برنج ، مس ، فولاد قابل استفاده است ، آهن آن را دارد.
لیزر حکاکی دستگاه
لیزر حکاکی دستگاه

کاربرد دستگاه

دسته اول دستگاه حکاکی فلز و دسته دوم دستگاه حکاکی غیر فلزی نامیده می شود. کاربردهای حکاکی لیزری در واقع به شرح زیر بیان می شود. حکاکی با لیزر یک روش عالی برای قرار دادن آرم خود بر روی محصول و در نتیجه تأثیر بیشتر بر روی مشتریان شما است. حکاکی با لیزر را می توان روی هر ماده ای انجام داد. این حکاکی را می توان روی انواع چوب ، شیشه ، پارچه ، کاغذ و مقوا انجام داد. و همچنین بر روی مواد گران قیمت فلزی و غیر فلزی مانند طلا ، یاقوت ، الماس انجام داد.
لیزر وسیله ای است که با استفاده از فرآیند تابش الکترومغناطیسی ناشی از خود ، نور را تقویت و پراکنده می کند. لیزر به دستگاه یا دستگاهی گفته می شود که پروتون های باریک و موازی نوری را تشکیل می دهد. که دارای طول موج مشخص و نور پراکنده هستند. ماده فعال یا جمع کننده این دستگاه ماده ای است که درون محفظه تشدید کننده نور باشد.

دستگاه حکاکی لیزری فیبر

دستگاه حکاکی لیزری فیبر یکی از پیشرفته ترین و جدیدترین روش های حکاکی و مارک گذاری را ارائه می دهد. امروزه این دستگاه در صنایع مختلفی معرفی شده. و نیز استفاده از آن به تدریج در حال گسترش است. با دستگاه حکاکی فیبر ، می توانید به راحتی روی مواد مختلفی مانند فلزات ، پلاستیک ها ، سنگها و … کار کنید.
دستگاه فیبر از انرژی پرتوی لیزر برای حکاکی استفاده می کند. پرتو لیزر مقدار بسیار کمی از سطح تابش را تصعید می کند و طرح اصلی را روی قطعه کار نقش می بندد. دستگاه فیبر کندتر از دستگاه چاپ جوهر افشان است و ممکن است گرانتر باشد. اما این دو مورد نمی توانند مانع استفاده از دستگاه الیاف در صنایع حساس شوند. اگر به صنعت پزشکی و دارویی مراجعه کنیم ، وجود هر جسم خارجی می تواند مشکل ساز شود. بنابراین دستگاه الیاف می تواند گزینه ای ایده آل برای حکاکی تجهیزات فلزی در زمینه پزشکی باشد. علاوه بر این ، حکاکی بسیار بادوام است و هرگز قابل پاک شدن نیست.
این نوشته در لیزر ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *