معرفی تکنولوژی لیزر کربن دی اکسید برای بازسازی سطح پوست

امتیاز بدهید به این post

لیزر کربن دی اکسید پرتوهای نور منسجمی تولید می کنند که به عنوان انرژی توسط بافت بدن جذب می شوند. انرژی از طیف باریکی از طول موج ها منتقل می شود و در منطقه هدف ، این انرژی باعث افزایش درجه حرارت می شود که منجر به تبخیر یا فرسایش بافت می شود.

فناوری باز سازی سطح پوست با لیزر کربن دی اکسید

لیزر کربن دی اکسید با از بین بردن تمام یا بخشی از پوست ، به طور موثری طیف وسیعی از بیماری های پوستی را درمان می کنند. سپس فرایندهای بهبودی طبیعی بدن ، پوست آسیب دیده را با بافت جدید و سالم جایگزین می کنند. اگرچه انواع مختلفی از لیزرهای فرسایش وجود دارد ، که عمدتاً از نظر طول موج متفاوت هستند.

لیزر CO2 چگونه کار می کند؟

لیزر کربن دی اکسید  CO₂ نوری را با طول موج 10،600nm تولید می کنند که توسط آب موجود در بافت جذب می شود. انرژی لیزر آب را گرم می کند تا زمانی که به نقطه جوش برسد و باعث تبخیر بافت آسیب دیده شود.

مقداری گرما توسط بافت مجاور ناحیه مورد نظر جذب می شود و باعث انعقاد بافتی می شود و همچنین تحریک حرارتی لایه های عمیق پوست می شود که باعث تحریک فیبروبلاست می شود. پرتوی لیزر همچنین می تواند از طریق یک اسکنر منتقل شود که وسیله ای است که برای کنترل بیشتر انتقال انرژی استفاده می شود.

 اسکنر پیکربندی انرژی منتقل شده بر روی پوست را تنظیم می کند ، که می تواند از پوشش کل ناحیه درمان یا فقط بخشی از آن  باشد. اثر کلی فرسایش و انعقاد ، به طور کامل یا کسری ، از بین بردن پوست و تحریک بدن برای جایگزینی آن با پوست جدیدتر و جوان است.

محلول کربن دی اکسید CO2

دو دستگاه پیشرفته لیزر CO₂ ارائه می دهد: الترا پلاس UltraPulse و AcuPulse. هر دو از فناوری های نبض با قدرت کم و کوتاه مدت استفاده می کنند که درمان و راحتی بیمار را به حداکثر می رسانند ، همچنین دستگاه های لیزر CO₂  کربن دی اکسید را که باعث خرابی می شوند ، طیف وسیعی از شرایط را از درمان های سطحی ملایم تا تجدید نظر در عمق اسکار تحت درمان قرار می دهند.

اثرات لیزر دی اکسید کربن بر روی پوست

تأثیرات این روش را می توان در 3 مورد زیر خلاصه کرد:

 • بهبود بافت و رنگ پوست: اگر به دنبال پوستی صاف و یکدست هستید ، لیزر کربن دی اکسید CO2 فرکشنال یکی از بهترین گزینه ها برای شماست. اصلاح آسیب ناشی از اشعه ماورا بنفش خورشید و ایجاد زخم و زخم از جمله اثرات این لیزر است.
 • خطوط ریز و رفع چین و چروک: از این روش می توان چین و چروک های ریز و سطحی صورت را درمان کرد. این لیزر می تواند تولید کلاژن را تحریک کند. کلاژن ها پروتئین هایی هستند که به بافت و زیبایی پوست کمک می کنند.
 • از بین بردن ضایعات پوستی سطحی و عمقی: انواع خاصی از زگیل ها، زخم شدن ، کارسینوماهای سطحی و سایر ضایعات پوستی کم عمق با این لیزر قابل درمان هستند.

کاربردهای درمانی و آرایشی لیزر دی اکسید کربن

لیزر کربن دی اکسید  CO₂ بهترین روش غیر جراحی برای از بین بردن چین و چروک و صاف کردن چاله های صورت است. لیزر کربن دی اکسید CO₂ می تواند به خوبی صورت را جوان کند و پوست را بسیار سفت و صاف کند ، اما عوارض جانبی برجای می گذارد که تحمل آن برای بیماران بسیار دشوار است ، از جمله مدت زمان طولانی تر شدن التیام بخشی پوست که گاهی تا 2 هفته طول می کشد. این اتفاق می افتد و در این مدت پوست باید باند شود قرمزی پوست که گاهی تا 4 یا 6 ماه طول می کشد.

در سالهای اخیر ، فناوری جدیدی به نام لیزر فرکشنال پدید آمده است که مدت زمان بهبودی پوست و همچنین سایر عوارض لیزر را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. با استفاده از لیزر فرکشنال ، نور لیزر (پرتو) به تعداد زیادی از اشعه های کوچکتر (پرتوهای میکرو) تقسیم می شود. وقتی این اشعه های کوچکتر به پوست برخورد می کنند ، لکه های ریزی روی پوست که در بین این پرتوهای لیزر قرار دارند و با لیزر برخورد نمی کنند ، دست نخورده باقی می مانند.

این نواحی سالم پوست روند بهبودی پوست را تسریع می کند و هرچه پوست سریعتر بهبود یابد ، احتمال ایجاد عوارضی مانند قرمزی یا تیره شدن پوست کمتر است.

نقاط ریز لیزر شده توسط اشعه های کوچکتر را مناطق میکروتراپی می نامند و ضایعات این ستون های لیزر که تا 1000 میکرون در عمق پوست قرار دارند ، تولید کلاژن در پوست را تسریع می کند.

فناوری لیزر کربن دی اکسید

آخرین فناوری لیزر کربن دی اکسید co2، فرسایش لیزر فرکشنال است (که به معنای از بین بردن پوست است) که در آن ستون های پوست عملاً برداشته می شوند و این ستون ها به صورت تونل های خالی در پوست باقی می مانند.

این به خودی خود می تواند چین و چروک ها را برطرف کرده و پوست را به میزان بسیار بیشتری سفت کند نسبت به انواع دیگر لیزرهای غیر شکم ، از جمله فارکسل.

لیزرهای جدید CO₂ این مزیت را دارند که با عمق نفوذ بسیار عمیق 600-1000 میکرون و به دلیل وجود پوست سالم در اطراف این ستون های خالی ، خیلی سریع ترمیم می شوند و عوارض را نیز کاهش می دهند. و زمان ترمیم را کاهش می دهد.

 

کاربرد لیزر کربن دی اکسید

 اگر از هر یک از مشکلات زیر رنج می برید ، این لیزر می تواند به شما کمک کند:

 • آسیب نوری: هرگونه صدمه به پوست ناشی از اشعه ماورا بنفش خورشید یا افتاب مانند هایپرپیگمنتیشن (لکه های تیره روی پوست)
 • چین و چروک
 • زخم یا زخم ناشی از زخم ، جوش و آکنه
 • رفع افتادگی پوست
 • تلانژکتازی: ضایعات عروقی پوست ناشی از گشاد شدن مویرگ ها
 • ضایعات خوش خیم پوست (اپیدرم)
 • کیلیت (التهاب لب) ناشی از آسیب خفیف
 • کراتوز یا زگیل ناشی از آسیب خفیف
 • رینوفیما (بینی بزرگ و گوشتی به دلیل روزاسه)

لیزری با توان بالا

درمان‌های تابشی (لیزری و غیرلیزری) مانند لیزر CO₂ فرکشنال، هایفوتراپی، آر اف فرکشنال و … به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • روش های ترکیبی: لیزر و امواج استفاده شده در این روش لایه ای از پوست شما را از بین می برد. یعنی تاثیری مشابه لایه برداری دارند و تأثیر زیادی روی لایه های سطحی دارند. مانند لیزر CO₂ و لیزر اربیوم.
 • روش های غیر زایشی: لیزرها و امواج استفاده شده در این روش ها به لایه های سطحی پوست آسیب نمی رسانند و فقط تولید کلاژن را در لایه های عمیق پوست تحریک می کنند. مانند هیپنوتیزم درمانی و انواع مختلف RF.

به دلیل خاصیت لایه برداری ، لیزر دی اکسید کربن در لایه سطحی پوست تأثیر بسزایی دارد و در درمان جای زخم ، جای زخم ، تغییر رنگ پوست و چین و چروک بسیار موثر است.

لیزر کربن دی اکسید نفوذ بسیار کمی در پوست دارد و فقط می تواند به لایه سطحی پوست (درم یا اپیدرم) نفوذ کند. از طرف دیگر ، به عنوان مثال ، هیپوتراپی و انقباض RF یا اندولفت می تواند لایه های عمیق و حتی بافت چربی زیر پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

لایه برداری با دستگاه لیزر کربن دی اکسید

روش های غیرتهاجمی روش هایی هستند که جراحی نیستند ، زخم یا خونریزی ایجاد نمی کنند و نیازی به بخیه یا بستری شدن در بیمارستان نیستند. روشهای غیرتهاجمی امروز می توانند به اندازه جراحی بدون درد باشند.

در میان روش هایی که باعث لایه برداری پوست می شوند ، لیزر کربن دی اکسید  CO₂ اثر بهتر و بهبود سریعتر دارد.

به دلیل از بین بردن یک لایه از پوست ، لیزر دی اکسیدکربن نسبت به برخی از روش های جوان سازی پوست غیرتهاجمی (مانند هیپوتراپی و RF) تهاجمی تر است. همچنین در افرادی که پوست تیره دارند تأثیر کمتری دارد.

مزایای لیزر کربن دی اکسید

یکی از نکات مهمی که باید در تمام روش های زیبایی و درمان مورد توجه قرار گیرد، طول دوره بهبودی و همچنین ایمنی و عوارض جانبی این روش است.

 لیزر کربن دی اکسید CO₂ فرکشنال یکی از ایمن ترین روش های جوان سازی پوست است. فناوری لیزر با ایجاد صدمات حرارتی جزئی به قسمتهایی از پوست و سالم ماندن مناطق دیگر برای کمک به روند بهبودی کار می کند. در گذشته ، لیزرهای CO₂ دردناک تر و عوارض جانبی بیشتری داشتند. شایعترین عارضه طبیعی لیزرهای کسری دی اکسید کربن تورم است که در صورت شدید بودن با داروهای ضد التهاب ساده قابل درمان است.

معایب لیزر کربن دی اکسید

 1-3 روز پس از لیزر درمانی ، باید از داروهای مخصوص مراقبت از پوست استفاده کنید. از آنجا که این لیزر باعث لایه برداری پوست می شود ، مراقبت از پوست آسیب پذیر در دوران نقاهت بسیار مهم است. کل دوره نقاهت بین 4 تا 7 روز طول می کشد. بنابراین باید انتظار یک هفته استراحت در خانه را داشته باشید.

تاثیر دستگاه فرکشنال co2 در پوست

اگر موارد زیر در مورد شما اعمال شود ، شما ممکن است کاندید مناسبی برای جوان سازی لیزر دی اکسید کربن نباشید:

 • درمان با ایزوترتینوئین در 6 تا 12 ماه گذشته
 • سابقه زخم های کلوئیدی (گوشتی) یا بهبودی ضعیف زخم ها و ضایعات پوستی
 • سابقه رادیوتراپی در ناحیه مورد نظر
 • بیماری هایی مانند ویتیلیگو
 • بارداری و شیردهی

ناتوانی در خارج از نور مستقیم خورشید به دلیل مسائل کاری یا غیره

این نوشته در لیزر ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *